Климовицький: «Колектив Інституту травматології та ортопедії боротиметься за Конституційні права лікарів та пацієнтів»

 
 
 

Лиза Монина

журналист Новости Украины - From.UA

Ексклюзивне інтерв'ю з директором Інституту травматології та ортопедії
Климовицький

Я журналіст, і така сама людина, як усі українці. У мене є рідні, які хворіють і яким потрібна термінова операція. Моя рідна тітка вимушена переселенка із Луганська. На жаль, у Києві ми не знайшли можливість провести операцію із заміни колінного суглоба. Друзі порадили нам звернутися до Науково-дослідного інституту травматології та ортопедії у місті Кропивницький. Ми приїхали, нас подивилися, проконсультували та зробили найскладнішу операцію із заміни колінного суглоба абсолютно безкоштовно!

Сьогодні моя родичка вже ходить, болю немає. Дякую лікарям! Але, приїхавши на чергове планове обстеження, ми дізналися, що Науково-дослідний інститут травматології та ортопедії закривають. Як же так? Йде повномасштабна війна, тисячі поранених, десятки тисяч вимушених переселенців. Як отримати якісну та доступну медичну допомогу? Хто нас лікуватиме? Важко зрозуміти…

Щоб відповісти на ці важливі для всіх українців питання, я вирішила взяти ексклюзивне інтерв'ю у директора Науково-дослідного інституту травматології та ортопедії Романа Климовицького.

Що ж. Науково-дослідний інститут травматології та ортопедії (далі – НДІ ТО) є видатною медустановою. Талановиті лікарі, які працюють в інституті, щодня рятують життя пораненим військовим та цивільним особам – дітям та дорослим, які постраждали від збройної агресії Російської Федерації.

З 2014 року НДІ ТО через активізацію бойових дій пережив дві евакуації. 2014 року – до міста Лиман, а 2022 – до Кропивницького.

Але, незважаючи ні на що, НДІ ТО вдалося зберегти не тільки трудовий колектив, але й продовжувати впровадження у роботі новітніх методів діагностики і лікування.

Про успіхи медичного персоналу Клініки НДІ ТО свідчить присвоєна у 2022 році Міністерством охорони здоров'я України (у розпал збройної агресії) найвища акредитаційна категорія.

За час перебування у Кропивницькому, протягом двох років, було проведено понад 13000 консультативних прийомів пацієнтів, надано медичну допомогу близько 500 військовим, які з тяжкими пораненнями, прямо з передової опинилися в медичних палатах та операційних клініках НДІ ТО.

Понад 1000 найскладніших хірургічних операцій за два роки, за умови, що у клініці після переїзду до Кропивницького вдалося розгорнути лише три стаціонарні відділення на 60 ліжок!

Але Міністерство охорони здоров'я вирішило унікальну лікувальну установу закрити.

У чому причина такого кричущого рішення, розбирали в ексклюзивному інтерв'ю, з перших вуст з директором Науково-дослідного інституту травматології та ортопедії Романом Климовицьким.

Новини України – From.ua: - Романе Володимировичу, добрий день! Розкажіть про ситуацію, що зараз склалася навколо Науково-дослідного інституту травматології та ортопедії. Що насправді відбувається?

Роман Климовицький: - Я почну з того, що НДІ травматології та ортопедії – це єдиний медичний заклад, який після початку війни 2014 року евакуювався із Донецька. Звертаю увагу – єдине!

Ми наприкінці 2014-го евакуювалися до Лимана Донецької області. Відкрили клініку на базі залізничної лікарні, яка була розформована. Власними силами її відремонтували. За допомогою небайдужих людей із Донецької області придбали обладнання. Довелося виживати самим, без підтримки МОЗ. Але ми впоралися, дуже багато працювали, і за невеликий час стали провідною клінікою.

Ми приймали поранених із луганського напрямку, у нас лежали військові, ми працювали у тісному контакті з військовими госпіталями, надавали допомогу громадянському населенню.

9 квітня 2022 року міністр охорони здоров'я своїм указом перемістив Донецький медуніверситет із Лиману до Кропивницького (НДІ травматології – це структурний підрозділ Донецького медуніверситету).

Указ міністр видав, але нам довелося самим шукати місце для розміщення клініки на 90 ліжок, транспорту, яким потрібно було перевозити обладнання, меблі, медикаменти…

Коли ми приїхали до Кропивницького, ми не змогли одразу почати надавати допомогу нашим пацієнтам, бо нам не було де розміщуватись.

Новини України – From.ua: - Якими були ваші дії у такому становищі? 

Роман Климовицький: - Я обійшов губернатора, облраду, департамент Кіровоградської області, всіх головних лікарів без винятку – ніхто приміщення нам не надав. Я дивом знайшов приватну клініку, яка погодилася надати в моє розпорядження в оренду 1000 метрів квадратних, де я розмістив 60 ліжок, оскільки більше просто не було.

За останні два роки нашого перебування у Кропивницькому, в університеті змінилося три ректори. Працювати було дуже складно. Але трудовий колектив нашої клініки, щодня виконував свій лікарський обов'язок, весь цей час ми залишалися вірними присязі Гіппократа, зберігаючи здоров'я та рятуючи життя своїх пацієнтів.

Незважаючи на високі показники нашої діяльності та присвоєну у 2022 році МОЗ найвищу акредитаційну категорію, у 2023 році до нас приїхала перевірка Міністерства охорони здоров'я. За результатами перевірки, нам було пред'явлено претензію: «Чому у нас 60 ліжок, а не 90, і чому ми не знайшли місце ще для 30 ліжок?». Я логічно аргументував: допоможіть з приміщенням, дайте обладнання — і ми розмістимо і 100, і 150 ліжок.

Новини України – From.ua: - Тим більше з огляду на ті досягнення, які донецька школа ортопедії та травматології завжди показувала в галузі медицини.

Роман Климовицький: - У нас дуже професійні лікарі, у нас авторитетна клініка, зрештою, у нас бренд — ДОНЕЦЬКА ТРАВМАТОЛОГІЯ, ми маємо досвід оперувати шахтарів та металургів, а тепер ще й військових, ми хочемо і вміємо працювати, просто допоможіть нам не на словах, а ділом!

Повертаюся до комісії. Вона виїхала на підставі перевірки, створила акт, у якому визнала нашу роботу незадовільною. Після цього ми зверталися до нашого губернатора Павла Кириленка, і він вжив заходів, щоб ми продовжували працювати.

10 квітня мене викликав міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко на нараду, на якій попросив надати йому «економічне обґрунтування переходу на контрактування з Національною службою здоров'я України».

Наш медичний колектив був шокований цим, бо, не давши приміщення, не давши обладнання, що потрібне під запит НСЗУ, від нас тепер вимагають виконання неможливих умов! Я пояснюю, що маю тільки висококваліфікованих людей, тому я можу законтрактувати з НСЗУ лише за двома пакетами: це хірургічне лікування в умовах стаціонару і так звана хірургія одного дня. Більше я ні під якісь пакети не підходжу. Я підходжу тільки під пакети, де потрібне вміння рук хірурга, і все.

Я не встиг доїхати до себе до Кропивницького з Києва, а вже в.о. ректора Інституту Майя Єрмолаєва видає протокольне доручення: «Припинити діяльність інституту травматології та звільнити 122 співробітники». Звільнити практично всіх вимушених переселенців, людей, що залишилися без дому, рідних та близьких.

Новини України – From.ua: - Скажіть, будь ласка, якщо говорити загалом про травматологію та ортопедію, який стан на сьогоднішній день цих галузей медицини? Адже зараз це один із найголовніших напрямків у медицині. 

Роман Климовицький: - Так і є. Лікарі-травматологи завжди потрібні, а особливо у воєнний час. Ми їздимо госпіталями, відбираємо хворих, яких ми можемо прооперувати. Але є один маленький нюанс: я не маю приміщень, де я міг би розгорнути так званий гнійний блок, інфіковані рани. А всі мінно-вибухові поранення є інфікованими. До приватної клініки, де я орендую, я не можу привезти таких хворих, бо вся клініка буде інфікована. Для цього потрібен окремий блок, але для цього я не маю приміщення. Так би ми могли, звичайно, приймати набагато більше людей, і військових, і цивільних.

Новини України – From.ua: - Що МОЗ запропонувало вам натомість, прийнявши рішення вас закрити?

Роман Климовицький: - Нічого!

Новини України – From.ua: - Яке рішення виніс МОЗ, крім того, що закриває вас?

Роман Климовицький: - Повідомити співробітників за два місяці, як належить, про звільнення. І у Кіровоградській та Донецькій областях знайти їм роботу за спеціальністю, за умови, що будуть вакансії…

Новини України – From.ua: - Що ви робитимете для оскарження цього рішення? Підтримкою якихось громадських організацій ви заручаєтеся?

Роман Климовицький: - Дякую за питання. Насамперед мене, як керівника лікувальної установи хвилюють наші пацієнти, як ми їх лікуватимемо; як у ситуації, що склалася, надавати їм кваліфіковану, а головне доступну медичну допомогу, дотримуючись усіх норм 49 статті Конституції України.

Ми люди в білих халатах давали присягу Гіппократа, і наше завдання не дивлячись ні на що, допомагати пацієнтам повернутися до повноцінного соціального і трудового життя.

Ми вже звернулися до:

  • Офісу Президента
  • Верховної Ради
  • Міністерства тимчасово окупованих територій
  • Міністерства охорони здоров'я
  • НСЗУ

Наш трудовий колектив у нашому прагненні зберегти Науково-дослідний інститут травматології та ортопедії активно підтримують громадські організації, юристи, волонтери, народні депутати України. 

Ми боротимемося за свої Конституційні права та права наших пацієнтів! 

Читайте также

Copyright © 2004-2024. Новости Украины - From.UA

Официально зарегистрированная торговая марка.

При полной или частичной републикации материалов гиперссылка на http://from.ua/ обязательна.
Если вы являетесь правообладателем фото или иных материалов, которые размещены на нашем сайте, и возражаете против их использования, сообщите нам об этом по адресу redakcia@from.ua.
Редакция не несет ответственности за содержание рекламных баннеров и информеров.